Kaupunginvaltuusto

Kunnan päätösvaltaa käyttää asukkaiden valitsema valtuusto. Mänttä-Vilppulan kaupunginvaltuustossa on 35 valtuutettua.

     Mänttä-Vilppulan valtuustosali

Kuntavaalien 2017 tulosten mukainen Mänttä-Vilppulan kaupunginvaltuustossa 2017-2021 on seuraava:

SDP 13 valtuutettua
KESK 8 valtuutettua
KOK 3 valtuutettua
PS 2 valtuutettua
VIHR 3 valtuutettua
VAS 2 valtuutettua
KD 1 valtuutettua
Ryhmä Y-P 1 valtuutettu
Tilapäinen valtuustoryhmä 2 valtuutettua
 

KAUPUNGINVALTUUSTO

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja:  Marika Ala-Herttuala (sdp), marika.alaherttuala@gmail.com
Valtuuston 1. varapuheenjohtaja:  Tea Pirttilahti (kesk),                  tea.pirttilahti@gmail.com
Valtuuston 2. varapuheenjohtaja:  Sami Kouvonen (kok),               sami.kouvonen@paperplast.fi
 

kaupunginvaltuuston jäsenet:

Martti Anttila (sdp), martti.anttila@phpoint.fi
Mira Anttila (kok), mira.anttila@suomi24.fi
Tommi Aronen (sdp), tommi.aronen53@gmail.com
Jani Frisk (ps), janif49@gmail.com
Henna Hakala (vihr), hennahakala@netti.fi
Timo Hakala (vihr), timo_hakala@hotmail.com
Teemu Happonen (ps), happonen81.th@gmail.com
Anneli Helander (vas), anneli.helander@taidekaupunki.fi
Kalevi Hietanen (sdp), kalevi.hietanen@taidekaupunki.fi
Ilkka Jatkola (sdp), ilkka.jatkola17@gmail.com
Tuula Juurakko (sdp), tuulam.juurakko@gmail.com
Mikko Kivilahti (kesk), mikko.kivilahti@taidekaupunki.fi
Ahti Koivu (sdp), ahti.koivu@saunalahti.fi
Janne Lahtinen (tilapäinen valtuustoryhmä), lahtine33@gmail.com
Jyrki Lahtinen (sdp)
Arto Lampinen (kesk), lampinen.aj@gmail.com
Arto Lehtinen (sdp), arto.lehtinen@wippies.com
Anna-Liisa Liettyä (kesk), anna-liisa.liettya@kotipoint.fi
Saila Lintula (sdp), saila.lintula@gmail.com
Leea Lundell (vihr), leea.lundell@gmail.com
Esa Mikkola (sdp), esa.mikkola@taidekaupunki.fi
Tauno Mäkelä (kesk), tauno.makela@phpoint.fi
Alli Mäkinen (kesk), allimkinen90@gmail.com
Pentti Paananen (vas),  pentti.paananen@taidekaupunki.fi
Janne Peltola (kesk), janne.peltola@cybercell.fi
Eero Pirttijärvi (sdp), eero11@phpoint.fi
Arto Pirttilahti (kesk), arto.pirttilahti@eduskunta.fi
Timo Rauhalammi (kd), timo.rauhalammi@taidekaupunki.fi
Lasse Siltanen (sdp), lasse.siltanen@gmail.com
Pertti Timonen (kok), pertti.timonen@phpoint.fi
Timo Tukia (tilapäinen valtuustoryhmä), timo.tukia@phpoint.fi
Hilkka Ylä-Pynnönen (ryhmä Y-P), hilkkay@hotmail.com

Kaupunkipalvelut

Yhteystiedot

Mänttä-Vilppulan kaupunki
Seppälän puistotie 15
PL 69, 35801 MÄNTTÄ
(kaupungintalon virastoaika
klo 9.00-12.00 ja klo 13.00-15.00)

Vaihde
+358 (0)3 488 811

Laskutusosoite
Mänttä-Vilppulan kaupunki
PL 70, 35801 MÄNTTÄ
Y-tunnus: 0157867-2

Asiointipiste | Matkailuinfo
Hallituskatu 23, 35800 MÄNTTÄ
+358 (0)3 4888 555