Onko yrityksessäsi tarvetta konetekniikan ammattikorkeakouluinsinöörien koulutukselle?
16.9.2020
Jos vastasit kyllä, osallistu TAMK:in lyhyeen kyselyyn, jolla kartoitetaan tarvetta aloittaa koneinsinöörien monimuotokoulutus Pohjois-Pirkanmaalla tammikuussa 2022.
Tampereen Ammattikorkeakoulu (TAMK) selvittää edellytyksiä aloittaa konetekniikan ammattikorkeakouluinsinöörien koulutus Pohjois-Pirkanmaalla tammikuussa 2022 (Insinööri (AMK), Konetekniikan tutkinto-ohjelma). Koulutuksen suuntautumista ei ole päätetty (koneautomaatio, IoT, tuotantotekniikka, vai koneiden ja laitteiden suunnittelu ja tuotekehitys).
Koulutus toteutettaisiin monimuotokoulutuksena, joka mahdollistaa opiskelun työn ohessa. Opiskelijan ja yrityksen niin sopiessa, opiskeluun liittyvät harjoittelut, projektityöt ja opinnäytetyö voidaan tehdä yritykseen. Näin toimittaessa yritys voi hyödyntää opiskelua työntekijän osaamisen kehittämisen lisäksi myös yrityksen kehittämisessä.
Kyselyyn pääset tästä.